Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Naturalne metody na wzdęcia w okresie ciąży

7 lipca, 2024 wzdęcia w okresie ciąży


Wzdęcia, czyli subiektywne uczucie nagromadzenia gazu w jelitach, to jedna z najczęstszych dolegliwości żołądkowo-jelitowych zgłaszana przez kobiety w ciąży. Mogą występować przez cały czas trwania w ciąży i być przyczyną poważnego obniżenia komfortu życia. Jak pozbyć się wzdęć i gazów, gdy jesteś w ciąży?

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Z ciążą wiążą się zmiany hormonalne dotyczące nie tylko przygotowania odpowiedniego środowiska dla rozwoju płodu, ale wpływające także na cały organizm kobiety. W kontekście wzdęć kluczowe jest działanie progesteronu, który ma wpływ na perystaltykę przewodu pokarmowego i ją rozleniwia. Spowalnia to trawienie pokarmów, co przyczynia się do nagromadzenia gazów w jelitach.

Znaczne zwiększenie rozmiarów macicy to drugi powód wzdęć związanych z ciążą. Ten narząd wraz z wiekiem ciążowym stopniowo zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej. Uciska przy tym jelita, przez co zgromadzony w nich gaz nie może się łatwo wydostać. [1]

Inne przyczyny wzdęć w ciąży są podobne do tych występujących u innych ludzi i obejmują:

  • dietę bogatą w pokarmy wzdymające;

  • picie słodzonych i gazowanych napojów;

  • żucie gumy;

  • jedzenie w pośpiechu i mówienie podczas jedzenia;

  • zaburzenia flory jelitowej;

  • choroby jelit, alergie i nietolerancje pokarmowe.

Dieta na wzdęcia w ciąży

Dieta w okresie ciąży powinna być pełnowartościowa i dobrze zbilansowana, żeby wspierała zmiany zachodzące w ciele kobiety oraz rozwój płodu. Jeśli cierpisz z powodu wzdęć, unikaj produktów o potencjale wzdymającym, takich jak: rośliny strączkowe, kapustne i cebulowate oraz napoje gazowane. Unikaj słodyczy, ponieważ one też przyczyniają się do wzdęć. Zrezygnuj z tłustych potraw, bo ich spożywanie opóźnia opróżnianie żołądka i pracę jelit, a co za tym idzie – uwalniane gazów.

Masaż brzucha na wzdęcia w ciąży

Szczególnie dobrze sprawdzi się w początkowym okresie ciąży, kiedy to jelita znajdują się jeszcze blisko powłok brzusznych. Rozpoczynając od prawego dołu biodrowego, okrężnymi ruchami kieruj się w stronę żeber, następnie przejdź na lewą stronę brzucha i masaż zakończ na lewym dole biodrowym. Powtarzaj ten schemat kilka razy.

Aktywność fizyczna na wzdęcia w ciąży

Niewielkie aktywności, takie jak spacery czy joga są w stanie wprawić jelita w ruch i ułatwić uwolnienie nadmiaru gazu z jelit. Jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań, możesz uprawiać lekkie sporty w ciąży.

Zioła na wzdęcia w ciąży

Wiele ziół uznawanych za naturalne remedia na wszelkie dolegliwości w ciąży jest przeciwwskazana. Wynika to nie tylko z ich potencjalnej szkodliwości na rozwój płodu, ale także ze zbyt małej ilości badań potwierdzających ich bezpieczeństwo. Przed spożyciem ziół konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Bezpiecznym preparatem jest napar z mięty pieprzowej, który powinien być spożywany w niewielkich ilościach. [2]

Leki na wzdęcia w ciąży

Co, jeśli naturalne metody nie wystarczają? Możesz sięgnąć po lek bezpieczny dla kobiet w ciąży – symetykon. Ten preparat na wzdęcia nie wchłania się z przewodu pokarmowego i działa w jego świetle, gdzie rozbija duże pęcherzyki gazu na mniejsze, które są łatwiej usuwane pod postacią gazów lub odbijania. Lek można stosować przed, w trakcie i po jedzeniu, a w razie potrzeby także przed snem. [3]

 

Ciąża jest okresem następowania wielu zmian w ciele kobiety. Pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości z przewodu pokarmowego może zakłócić pełen nadziei i miłości czas wyczekiwania na dziecko. W miarę możliwości walcz z dokuczliwymi wzdęciami w warunkach domowych, ale nie wahaj się zgłosić się na wizytę do lekarza, gdy poczujesz, że jest taka potrzeba.

 

Bibliografia

[1]       G. H. (red) Bręborowicz i K. Czajkowski, Położnictwo – Tom 1, III., t. 1. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.

[2]       B. Sarecka-Hujar i B. Szulc-Musioł, „Herbal Medicines—Are They Effective and Safe during Pregnancy?”, Pharmaceutics, t. 14, nr 1, Art. nr 1, sty. 2022, doi: 10.3390/pharmaceutics14010171.

[3]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 27 maj 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja estina.pl

Jesteśmy zespołem, który czerpie radość z tworzenia treści inspirujących do pięknego i świadomego życia. Na estina.pl znajdziesz porady dotyczące mody, urody i zdrowia, a także pomysły na projekty DIY i wskazówki, jak czerpać więcej z codzienności. Łączymy pasję z wiedzą, by dostarczać treści, które pomagają odkrywać i rozwijać siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pęseta chirurgiczna
Dieta w ciąży
Korekcja wady wzroku

Jesteś zainteresowany reklamą?