Misterna, wielogodzinna praca przy szydełku lub drutach powinna zachwycać swoim pięknem przez długi czas. Dlatego warto postarać się, aby efektu nie zepsuło mechacenie. Dowiedz się, czy istnieje włóczka, która się nie mechaci oraz zadbaj o wyjątkową trwałość wyrobu.
Dlaczego włóczka się mechaci?
Mechaceniem (inaczej pilingowaniem) określa się proces tworzenia na tkaninie małych, splątanych kuleczek. Wygląda to mało estetycznie oraz powoduje, że nawet wyjątkowo piękny, ręcznie dziergany sweter lub szal, tracą swój urok. Jak do tego dochodzi? Mechacenie powstaje na skutek pocierania włókien, które napierają na siebie, a następnie splątują. Jest to widoczne jako liczne, miękkie zgrubienia w formę kuleczek.
Czy można uniknąć mechacenia? Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru surowca. Włóczka, która się nie mechaci jest dostępna choćby w sklepie WełnaBawełna: musisz tylko wiedzieć, jakimi kryteriami kierować się podczas zakupów.
Jaka włóczka się nie mechaci?
Niektóre rodzaje materiałów mają naturalną tendencję do mechacenia. Należą do nich m.in. wełna, kaszmir i akryl, na których powierzchni już po krótkim użytkowaniu pojawiają się drobne kuleczki. Nie jest to wcale ich wada, lecz naturalna cecha, wynikającą ze specyfiki włókien. Jeśli jednak nie masz ochoty, co chwilę sięgać po golarkę, sprawdź niżej, które rodzaje włóczek będą odporne na mechacenie.
Skład włóczki
Pilingowanie to cecha włókien, co oznacza zatem, że muszą istnieć włóczki, które są jej pozbawione. Jaka włóczka się nie mechaci? Wybierz następujące surowce od WełnaBawełna.
-
jedwab – włókna jedwabiu są mocne i sprężyste, a przez to odporne na pilingowanie,
-
bawełna – duża wytrzymałość sprawia, że właściwie pielęgnowane włókna nie powinny się mechacić,
-
len – włókna lnu charakteryzują się wyjątkową trwałością oraz brakiem nieestetycznych kulek,
-
alpaka – w przeciwieństwie do wełny owczej, alpaka się nie mechaci.
Mechacenie zależy w dużym stopniu od sprężystości włókien, dlatego są na to szczególnie narażone włóczki o ograniczonej elastyczności
Skręt i struktura przędzy
Tendencja do pilingowania wynika też ze struktury włóczki oraz sposobu, w jaki została skręcona. Włóczka, która się nie mechaci, jest skręcona bardzo ciasno (dzięki temu lepiej trzyma włókna). Istotna jest także ilość warstw: im jest ich mniej, tym większa podatność na mechacenie.
Nie bez znaczenia dla pilingowania będzie również długość włókien. Krótkie tworzą puszystą „aureolkę”, dlatego jeśli nie chcesz, aby na powierzchni sweterka były widoczne kuleczki, wybieraj włóczki z dłuższych nici.
Jak wybrać niemechacącą się włóczkę?
Kupując włóczkę, chcesz mieć pewność jej właściwości? Wiedząc, jakie włóczki się nie mechacą, bez problemu znajdziesz produkt zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Aby uniknąć niespodzianki, zapoznaj się dokładnie z jego opisem. W przypadku sklepu WełnaBawełna jest to bardzo proste: każdy produkt posiada szczegółową charakterystykę. Sprawdź ofertę już teraz i wybierz niemechacącą się włóczkę.
Artykuł sponsorowany