Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak aktywność fizyczna wpływa na stan żył w nogach?

Lifestyle Data publikacji - 12 września, 2024 Autor - Redakcja estina.pl
stan żył w nogach


Problemy z naczyniami żylnymi nóg są dość powszechne. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn i zaliczamy do nich m.in. pajączki naczyniowe, żylaki, kruchość naczyń żylnych i niewydolność żył głębokich. Korzyści dla zdrowia nóg można odnieść dzięki ćwiczeniom fizycznym. Dowiedz się, jaki wpływ na zdrowie nóg może mieć aktywność fizyczna i jaki rodzaj ruchu jest najlepszy dla Twoich nóg.

Krążenie w żyłach nóg – co je pogarsza?

Zanim przejdziemy do wpływu aktywności na stan naczyń żylnych nóg, warto zastanowić się, od jakich czynników zależy krążenie krwi i co wpływa na powstawanie chorób żył. Zrozumienie przyczyn zmian chorobowych prowadzących do uszkodzenia budowy i funkcji żył może pomóc w zapobieganiu tego nieodwracalnego procesu.

  • Siedzący tryb życia. Siedzenie lub stanie przez długi okres w ciągu dnia sprawia, że krew w nogach się gromadzi i z utrudnieniem wraca do serca.

  • Częste podróże samochodem i samolotem. Zły wpływ na krążenie w nogach jest związane z długim czasem siedzenia w niewygodnej pozycji.

  • Otyłość i nadwaga. Zbędne kilogramy to dodatkowe obciążenie dla nóg i żył, przez co krew wolniej wraca do serca i zalega w naczyniach nóg.

  • Noszenie ciasnych ubrań i nóg na obcasie. Te elementy garderoby również utrudniają swobodny przepływ krwi.

  • Urazy. Przebyte skręcenia, zwichnięcia i złamania osłabiają struktury otaczające naczynia, przez co krew płynie gorzej. Podobnie z częstym siniaczeniem się – jeśli na nogach często robią się siniaki, to oznacza, że drobne naczynka ulegają częstemu i powtarzającemu się uszkadzaniu. [1]

Aktywność fizyczna a zdrowie nóg

Ruch bez wątpienia ma korzystny wpływ na zdrowie nóg, zwłaszcza w zapobieganiu schorzeń żył. Pamiętaj, że żylaki czy niewydolność żylna nie znikają pod wpływem ćwiczeń, dlatego warto dbać o krążenie krwi w nogach jeszcze zanim pojawią się objawy chorobowe. Codzienna aktywność fizyczna u osób z rozpoznanymi chorobami żył wciąż może być pomocna. Dzięki niej możliwe jest ograniczanie dalszego postępu dysfunkcji żył i poprawa w zakresie niektórych objawów, np. zmniejszenie obrzęku nóg.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie nóg

Ruch poprawia krążenie w nogach na kilka sposobów. Przyjrzyjmy się niektórym aspektom.

  1. Polepszenie powrotu krwi z nóg do serca. Dzięki skurczom mięśni łydek podczas aktywności fizycznej wywierany jest nacisk na naczynia żylne, co wspomaga wypychania krwi z nóg w kierunku serca.

  2. Zmniejszenie zastoju krwi. Gdy krew swobodnie przepływa z nóg do serca, nie tworzą się zastoje, co chroni ściany naczyń przed ich osłabieniem i rozciąganiem.

  3. Wzmocnienie mięśni i tkanki łącznej. Regularny ruch pozwala na poprawę krążenia krwi we wszystkich tkankach nóg. Silne mięśnie oraz dobrze odżywiona i zbudowana tkanka łączna stanowią cenne podparcie dla naczyń żylnych.

  4. Utrzymywanie właściwej masy ciała. Aktywność fizyczna i dieta mogą pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów i odciążeniu nóg. [2]

Ruszaj się z głową!

Najczęściej zalecane dla zdrowia nóg aktywności to spacery, marsz, nordic walking, pływanie i jazda na rowerze. Pamiętaj o tym, że aktywność będzie korzystna wówczas, gdy się do niej dobrze przygotujesz. Warto zwrócić szczególną uwagę na dobór obuwia, które będzie miało podeszwę amortyzującą nierówności podłoża i w żadnym miejscu nie będzie uciskało stóp.

Żeby unikać kontuzji, przed każdym intensywniejszym wysiłkiem rozgrzej się i po ćwiczeniach poświęć kilka minut na rozciąganie. W domowej apteczce warto mieć preparaty, które mogą się okazać pomocne w razie urazów wywołanych aktywnością fizyczną. Jest to m.in. żel lub maść z lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz żel na siniaki z heparyną, który wykazuje działanie przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.

 

Bibliografia

[1]     „Varicose Veins | Circulation”. Dostęp: 25 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCULATIONAHA.113.008331

[2]     K. L. S. Silva i in., „The impact of exercise training on calf pump function, muscle strength, ankle range of motion, and health-related quality of life in patients with chronic venous insufficiency at different stages of severity: a systematic review”, J Vasc Bras, t. 20, s. e20200125, doi: 10.1590/1677-5449.200125.

[3]     „Causes and signs of edema – InformedHealth.org – NCBI Bookshelf”. Dostęp: 25 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/

[4]     J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

[5]     „Indeks Leków MP”. Dostęp: 25 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja estina.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów, którzy każdego dnia dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na naszym blogu znajdziesz praktyczne porady, najnowsze trendy i ciekawe pomysły z różnych dziedzin: urody, mody, zdrowia, DIY oraz lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?