Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Kieszonki dziąsłowe – dlaczego powstają oraz co zrobić, aby im zapobiec?

Uroda Data publikacji - 19 września, 2024 Autor - Redakcja estina.pl
Kieszonki dziąsłowe


Kieszonka dziąsłowa to szczelina powstająca w okolicy szyjki zęba. Jej głębokość nie powinna być większa niż 2-3 mm. W przypadku, gdy wymiar ten zostanie przekroczony, stanowi ona zjawisko patologiczne, będące zmianą chorobową o towarzyszącym nieprzyjemnym dyskomforcie bólowym. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania kieszonek dziąsłowych i co zrobić, by im zapobiec? Podpowiadamy!

Jakie są przyczyny powstawania kieszonek dziąsłowych?

Kieszonki są bardzo problematyczne – są trudne do utrzymania higieny – jest to idealne miejsce do magazynowania resztek pokarmowych, a co za tym idzie – również namnażania się bakterii. Co jest przyczyną powstania takiej kieszonki? Najczęstszą przyczyną powstania kieszonki dziąsłowej jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Niewłaściwa częstotliwość mycia oraz nieefektywne techniki szczotkowania skutkują gromadzeniem się płytki nazębnej, która prowadzi do rozwoju kamienia nazębnego – który to z kolei stanowi doskonałe środowisko do namnażania bakterii, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia tkanek dziąseł. Istotne znaczenie mają również szkodliwe nawyki, jak palenie tytoniu oraz dieta obfitująca w węglowodany proste.

Tworzenie się kieszonek dziąsłowych może towarzyszyć również wyrzynającym się ósemkom, tzw. zębom mądrości. Rosnące ósemki przesuwają pozostałe zęby w łuku przez co mogą powstawać stany zapalne dziąseł.

Kieszonki dziąsłowe wymagają wizyty u periodontologa, który po dokładnym badaniu dobierze odpowiedni sposób leczenia dopasowany do indywidualnych potrzeb. Specjalistów z zakresu periodontologii znajdziesz w Klinice Neo Dentica – szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej https://www.neodentica.pl/zakres-uslug/periodontologia/.

Jak zapobiec powstaniu kieszonki dziąsłowej?

Zastanawiasz się co zrobić, aby zminimalizować ryzyko powstania kieszonki dziąsłowej? Musisz zadbać o swoje zęby i dziąsła. Zaleca się, aby szczotkować zęby dwa razy dziennie, najlepiej szczoteczką soniczną, która cechuje się większą dokładnością czyszczenia w porównaniu do szczoteczki tradycyjnej. Warto używać nici dentystycznych, a także irygatorów, które pozwalają na dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Bardzo ważne są również regularne wizyty kontrolne u periodontologa oraz stomatologa, którzy ocenią stan zębów i dziąseł. Zaleca się także profesjonalne zabiegi higienizacyjne, na które warto się udać co najmniej raz do roku. Dodatkowo – profilaktyka obejmuje również unikanie niewłaściwych nawyków, jak np. palenie papierosów czy nadmierne spożywanie produktów przetworzonych, słodyczy czy napojów gazowanych. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja estina.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów, którzy każdego dnia dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na naszym blogu znajdziesz praktyczne porady, najnowsze trendy i ciekawe pomysły z różnych dziedzin: urody, mody, zdrowia, DIY oraz lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?