Peelingi medyczne / dermostymulacja chemiczna
Dermostymulacja chemiczna jest zabiegiem, który polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry za pomocą kwasów organicznych. Przeprowadza się ją, aby poprawić kondycję skóry poprzez usunięcie obumarłych komórek warstwy rogowej naskórka, stymulować procesy odnowy oraz remodelingu skóry.
Preparaty używane do peelingów medycznych przez lekarzy z uwagi na wysokie stężenia i niskie pH, posiadają znacząco większe zdolności do penetracji i oddziaływania na głębokie warstwy skóry niż produkty dopuszczone do stosowania w gabinetach kosmetycznych. W związku z powyższym dermostymulacja chemiczna daje spektakularną poprawę w tych wypadkach, kiedy problemy kosmetyczne zlokalizowane są w obrębie skóry właściwej, poza zasięgiem działania peelingów powierzchownych, a efekty zabiegów są zauważalne stosunkowo szybko.
Peelingi medyczne stosowane są w celu zapobiegania oraz leczenia różnych problemów kosmetycznych, takich jak: uszkodzenia skóry o charakterze posłonecznym, związane z ekspozycją na tytoń, hiperkeratoza, czyli nadmierne rogowacenie, hiperpigmentacja (przebarwienia pozapalne, melazma), trądzik i bliny będące jego następstwem, rozstępy. Zauważalne efekty peelingów medycznych to rozświetlenie i wygładzenie skóry, redukcja łojotoku, zmniejszenie rogowacenia, hiperpigmentacji oraz drobnych zmarszczek. Wskazania do zabiegu oraz jego rodzaj oraz szczegółowy protokół postępowania ustala lekarz po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta.
Peelingi medyczne przeznaczone są dla pacjentów cierpliwych, którzy akceptują konieczność wielokrotnego powtarzania procedur dermostymulacji chemicznej i stopniowego osiągania pożądanych efektów. Złuszczanie może mieć charakter powierzchowny do głębokiego, w zależności od zastosowanego preparatu i szczegółowej procedury zabiegu. Zalecana seria to najczęściej kilka zabiegów w odstępach 14-30 dni, ale niektóre peelingi medyczne, np. kwasem trójchlorooctowym czy fenolowe, nie wymagają powtórzeń według tego schematu. Niekiedy wykonuje się jednorazowy zabieg w celu odświeżenia skóry. Peelingi medyczne świetnie nadają się do zastosowań profilaktycznych – seryjnych kuracji przeciwdziałających starzeniu się skóry, które można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej lub kuracją domową.
Przeciwwskazania do peelingów medycznych:
-
ciąża i laktacja
-
aktywna opryszczka wargowa
-
ostra infekcja ogólnoustrojowa
-
podrażnienie/uszkodzenie skóry w planowanym miejscu zabiegu
- planowana bądź świeża intensywna ekspozycja na słońce
- choroby z autoimmunoagresji (choroby tarczycy, kolagenozy) i choroby tkanki łącznej
- alergie skórne i ciężkie alergie w wywiadzie nadwrażliwość na składniki stosowanych preparatów
- skłonność do powstawania keloidów
- niewyrównana cukrzyca, choroby nowotworowe
- leczenie doustnymi retinoidami (do 6 miesięcy po zakończeniu terapii)
-
TCA Pain Control (trójchlorooctowy)
-
Easy Phen Very Light (średnio głęboki peeling fenolowy)
-
Easy Phen Light (głęboki peeling fenolowy)
-
Lips and Eyelid Formula (głęboki peeling fenolowy)