Lipoliza iniekcyjna


Metoda nieoperacyjnego, trwałego usuwania miejscowych otłuszczeń ciała.

 

Lipoliza iniekcyjna jest metodą stosowaną w medycynie estetycznej od wielu lat. Pozwala na stosunkowo mało inwazyjne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, bez konieczności poddawania się zabiegom chirurgicznym. Nie wymaga znieczulenia ani długiego i uciążliwego okresu rekonwalescencji, a także nie pozostawia blizn. Polega na miejscowym ostrzykiwaniu obszarów z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej preparatami lipolitycznymi, takimi jak Dermastabilon czy Aqualyx, które doprowadzają do rozpadu komórek tłuszczowych oraz ułatwiają wchłanianie i wydalanie z organizmu uwolnionego z nich tłuszczu.

 

Lipoliza iniekcyjna to nie metoda odchudzania, ale bardzo skuteczne usuwanie miejscowych otłuszczeń, ze względu na lokalizację trudnych do usunięcia poprzez np. ćwiczenia fizyczne.

 

 Zabieg lipolizy skutecznie zmniejsza lokalne skupiska tkanki tłuszczowej. Lipolizę stosujemy najczęściej w okolicach: podbródka, bioder, brzucha, pleców, ramion i kolan, a u mężczyzn także w wypadku ginekomastii, czyli nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w okolicy piersi. Świetne efekty estetyczne daje lipoliza podwójnego podbródka oraz tzw. chomików po bokach żuchwy. Po zabiegach lipolizy w okolicy bioder czy brzucha uzyskujemy redukcję obwodu o kilka centymetrów. Podobne efekty można osiągnąć również w przypadku lipolizy iniekcyjnej innych obszarów: pośladków, ud, wałeczków na plecach, ramion, kolan. Tkanka tłuszczowa zostaje usunięta trwale i nie odtwarza się, pod warunkiem właściwej kontroli masy ciała.

 

Przed zabiegiem niezbędne są dokładne pomiary antropometryczne oraz dokumentacja fotograficzna. Zabieg lipolizy iniekcyjnej polega na podaniu preparatu wraz ze środkiem znieczulającym do tkanki tłuszczowej wachlarzowo, przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonych igieł, które pozwalają na ograniczenie ilości nakłuć do 1 lub 2 na stronę. Zabieg trwa około 20 minut. Igła uszkadza mechanicznie, a wstrzyknięty preparat rozpuszcza błony komórek tłuszczowych, na skutek tego tłuszcz przybiera konsystencję płynną. Wydalany jest z organizmu przy udziale układu limfatycznego. Aktualnie zalecana metoda wachlarzowa istotnie ogranicza ilość nakłuć, a co za tym idzie ból przy zabiegu oraz ryzyko powstania siniaków i uszkodzenia skóry.

lipoliza bielsko - aqualyx
Technika infiltracji tkanki tłuszczowej preparatem lipolitycznym

  

Dla uzyskania optymalnego efektu zazwyczaj potrzebne są 3 do 4 zabiegi lipolizy iniekcyjnej wykonywane w odstępie od 3 do 4 tygodni. Pierwsze efekty widoczne są dla pacjenta zazwyczaj po drugim lub trzecim zabiegu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszej lipolizie. W ciągu kilku dni po zabiegu tkanka tłuszczowa staje się bardziej miękka, a jej konsystencja galaretowata. Trwa to przez około 10 dni, po których zauważalne są pierwsze oznaki redukcji tłuszczu. Pełen efekt lipolizy iniekcyjnej stabilizuje się w ciągu 2-3 tygodni po ostatnim zabiegu w cyklu.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa swędzenie i krótkotrwałe pieczenie, okolica poddana zabiegowi przez kilka następnych dni może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Skóra nad leczonym obszarem będzie lekko bolesna i tkliwa. Objawy te są normalną reakcją organizmu na zabieg, nie wymagają specjalnego postępowania i ustępują samoistnie. W miejscach nakłuć igłą mogą wystąpić drobne siniaczki. Przy silnych dolegliwościach bólowych zaleca się przyjmowanie doustnych preparatów paracetamolu, ale na ogół nie jest to konieczne.

aqualyx

 

Reakcja organizmu na lipolizę oraz jej ostateczny efekt kosmetyczny jest zróżnicowany i ma charakter osobniczo zmienny. Szybkość redukcji otłuszczeń rożni się pomiędzy poszczególnymi pacjentami, jak też pomiędzy różnymi obszarami u jednej osoby. Efekt zabiegu lipolizy wzmacnia zastosowanie technik manualnego drenażu limfatycznego, ewentualnie endermologia. 

 

Przeciwwskazania do lipolizy iniekcyjnej:

  • ciężkie schorzenia wątroby lub nerek
  • choroby autoimmunologiczne
  • ciężkie alergie, uczulenie na soję i skorupiaki
  • ostre i przewlekłe infekcje
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • otyłość (BMI>29)
  • ciąża lub okres karmienia piersią