Leczenie nadpotliwości

Toksyna botulinowa typu A to skuteczny, stosowany od ponad 10 lat sposób w walce z nadmierną potliwością.

Toksyna botulinowa nie leczy przyczyn, ale skutecznie usuwa uporczywe objawy, hamując wydzielanie acetylocholiny i blokując współczulne unerwienie gruczołów potowych, co doprowadza do blokady nadmiernego wydzielania potu na długi czas.

  Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej jest bezpiecznym i niezwykle skutecznym sposobem w  walce z nadmierną potliwością pach, dłoni, stóp i twarzy. Jego efekty są nieporównywalne z     żadną inną metodą terapii.

   Na ogół przeprowadza się go u młodych osób dorosłych, ale można go także z powodzeniem stosować u kobiet w okresie menopauzy, cierpiących na tzw. uderzenia gorąca z towarzyszącym poceniem. 

  Zabieg polega na wstrzyknięciach toksyny botulinowej na powierzchnię całej leczonej okolicy. Iniekcje wykonuje się śródskórnie, w odstępach około 1 cm. Powierzchnię leczoną standardowo znieczula się miejscowo z użyciem kremu znieczulającego.
 

   Na efekt zahamowania wydzielania potu trzeba poczekać około 24h, maksymalnie do tygodnia. Utrzymuje się on około 6-10 miesięcy w okolicy pach oraz około 5 miesięcy na dłoniach. W związku z tym, dla utrzymania efektów leczniczych, zabieg należy okresowo powtarzać. Na ogół pacjenci wykonują zabieg raz w roku, z reguły przed okresem letnim.