Zamykanie naczynek

Laserowe usuwanie naczynek laserem VariLite™

System VariLite™ firmy Iridex (USA) to technologia niosąca kompleksowe rozwiązanie w dziedzinie laserowego leczenia skórnych zmian naczyniowych.

VariLite

Urządzenie VariLite™ to laser emitujący światło o podwójnej długości fali - wytwarza wiązkę zieloną o długości 532 nm oraz wiązkę podczerwoną 940 nm, co pozwala dobrać optymalne parametry zabiegowe w zależności od wskazań klinicznych:

 • Światło o długości 532 nm stosujemy przy leczeniu szerokiego spektrum zmian naczyniowych, lecz także zmian barwnikowych, trądziku różowatego oraz innych zmian skórnych
 • Światłem o długości 940 nm usuwamy zmiany naczyniowe w obrębie kończyn dolnych, tzw. żylaki i pajączki, oraz większe naczynia krwionośne (0,3-1,5 mm średnicy) położone głębiej

 

laser VariLite


Jedno urządzenie – dwie długości fali - wielokierunkowa terapia

Technologia lasera Vari Lite niesie możliwości leczenia wielu problemów naczyniowych. Opcja wyboru odpowiedniej długości fali zapewnia precyzyjne zamykanie naczynek - pojedynczo, a także zmniejsza uczucie dyskomfortu podczas terapii przy minimalnym ryzyku wystąpienia niepożądanych skutków leczenia. Dla najlepszych efektów zabiegu przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa długość wiązki dobiera się w zależności od problemu, warstwy skóry, na którą ma ona zadziałać, oraz jej struktury.
Wysoko pochłanialna fala 532 nm znajduje zastosowanie głównie w leczeniu naczynek o mniejszej średnicy oraz położonych bardziej powierzownie, często określanych przez pacjentów mianem pajączków lub teleangiektazji. Wywołany efekt kliniczny jest natychmiastowy i trwały. Leczone naczynko zamyka się z minimalnym ryzykiem poparzenia. Jednak ta długość nie nadaje się do leczenie grubszych oraz głęboko położonych zmian.

Umiarkowanie pochłaniana wiązka 940 nm znajduje zastosowanie w przypadku zmian naczyniowych o większej średnicy oraz położonych głębiej. Energia wiązki lasera dociera do naczyń o dużej średnicy, powodując koagulację krwi oraz uszkadzając wewnętrzną ścianę naczynia. Powoduje to ustanie przepływu krwi w naczyniu bezpośrednio po zabiegu, a następnie zamknięte naczynie ulega procesowi powolnego wchłonięcia. Tłumaczy to odmienny przebieg pozabiegowy przy usuwaniu większych naczyń, jakie występują najczęściej na nogach. Laserowo zamknięte naczynie jest jeszcze przez jakiś czas widoczne, ale ma zmieniony kolor. Dopiero po kilku tygodniach dochodzi do całkowitego wchłonięcia pozostałości uszkodzonego naczynia i wtedy przestaje być widoczne.
Dodatkowo posiadany przez nasz gabinet system obrazowania ClearView™ z nastawnym polaryzatorem światła precyzyjnie uwidacznia zmiany skórne i naczyniowe. Poprawiona dzięki jego zastosowaniu widoczność zmian wpływa w dużym stopniu na bezpieczeństwo i wyjątkową skuteczność kliniczną zabiegów przy zastosowaniu systemu VariLite™.

Zabieg nie wymaga znieczulenia. Odczuwalne jest jedynie delikatne kłucie, które może być bardziej nasilone przy zamykaniu naczyń w miejscach wrażliwych oraz w wypadku większych naczyń na nogach. Komfort zabiegu zapewnia naszym pacjentom zimny żel nakładany na skórę poddawaną terapii, a także chłodzenie nawiewem powietrza.
Skóra bezpośrednio po zabiegu jest zaczerwieniona i ocieplona. Zamykanie naczynek w większej ilości lub w przypadku skóry wrażliwej może prowadzić do pojawienia się obrzęku utrzymującego się do 2-3 dni po zabiegu. Po leczeniu laserem naczyń na nogach często występują się strupki gojące się w okresie trzech do siedmiu dni. Po zabiegu laserem w obrębie twarzy można stosować dotychczasową pielęgnację, jak również wykonywać makijaż.
Aby usunąć drobne, pojedyncze naczynia o niewielkiej średnicy najczęściej wystarcza tylko jeden zabieg. Gęsta sieć poszerzonych naczyń krwionośnych wymaga kilku sesji zabiegowych powtarzanych co kilka tygodni - w zależności od intensywności zmian naczyniowych. Zabieg laserowy usuwaja już istniejące poszerzone naczynia, nie zapobiega jednak powstawianiu nowych zmian, szczególnie przy utrzymywaniu się czynników predysponujących.
 

Wskazania do leczenia laserem VariLite™:

 • zmiany naczyniowe: teleangiektazje, naczyniaki gwiaździste, naczyniaki starcze, neowaskularyzacja okolic blizn, jeziorka żylne, zmiany naczyniowe kończyn dolnych, trądzik różowaty, naczyniaki płaskie
 • zmiany skórne: włókniaki miękkie, keratoza, stany zapalne trądziku, dermatosis papulosis nigra
 • zmiany pigmentacyjne: plamy posłoneczne, poikiloderma Civatte'a, plamy typu cafe-au-lait, piegi
 • nadmierne owłosienie małych powierzchni ciała

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Świeża opalenizna (również solarium) minimum 3 tyg. oraz samoopalacze
 • Środki światłouczulające, retinoidy (zewnętrznie i doustnie)
 • Środki upośledzające krzepliwość krwi (leki przeciwbólowe, heparyna)
 • Peelingi chemiczne
 • Poważne choroby ogólnoustrojowe

 

Przed i po terapii laserem VariLite™:

 

laseroterapia VariLite przed laseroterapia VariLite po

 

Zamykanie naczynek laserem VariLite™ - rezultaty leczenia teleangiektazji na policzku

 

laseroterapia VariLite przed laseroterapia VariLite po

 

Efekty leczenia naczyniaka gwiaździstego - Laser VariLite™

 

zamykanie naczynek - laser VariLite przed zamykanie naczynek - laser VariLite po

 

Rozszerzone naczynka na nosie przed i po laseroterapii VariLite™

 

usuwanie blizn - laser VariLite przed usuwanie blizn - laser VariLite po

 

Neowaskularyzacja blizny na policzku usunięta laserem VariLite