Botoks

  

Upływ czasu rzeźbi na naszych twarzach zmarszczki oraz zagłębienia, które spowodowane są utratą elastyczności skóry. Powstające wtedy zmarszczki statyczne są normalnym objawem starzenia się, któremu do pewnego stopnia można zapobiegać.

 

 

Jednym z elementów uniwersalnej terapii przeciwstarzeniowej jest leczenie zmarszczek dynamicznych - czyli tych, które powstają na skutek działania mięśni mimicznych - z wykorzystaniem preparatu toksyny botulinowej, czyli botoksu.

 

 

Botoks czyli toksyna botulinowa typu A to wysoce oczyszczone białko, które po wprowadzeniu w kontrolowanych, niewielkich ilościach do mięśni, powoduje ich czasowe unieczynnienie. Mięśnie będące pod wpływem działania botoksu nie kurczą się, stąd oczekiwanym i widocznym efektem klinicznym jest wygładzenie zmarszczek mimicznych. Preparaty toksyny botulinowej używane są w praktyce medycznej od ponad 16 lat i zostały dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Toksyna botulinowa jest lekiem i podobnie jak inne leki, może powodować działania niepożądane, które są na szczęście stosunkowo rzadkie, niegroźne i samoistnie ustępujące z uwagi na czasowe utrzymywanie się efektów działania preparatu.

Zmarszczki, które najlepiej odpowiadają na leczenie przy użyciu botoksu, to w obrębie czoła: zmarszczki poprzeczne oraz tzw. zmarszczki lwie czyli tworzące się pomiędzy brwiami. Toksyna botulinowa skutecznie wygładza kurze łapki zwane również zmarszczkami śmiechu.

BotoksZabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa tylko kwadrans do pół godziny, w zależności od wielkości leczonego obszaru. Bezpośrednio przed iniekcją lekarz prosi o wykonanie kilku min i grymasów, by dzięki temu określić dokładną topografię mięśni mimicznych twarzy. Następnie przy użyciu specjalnej, bardzo cienkiej igły wstrzykuje w odpowiednie punkty mięśnia rozcieńczony preparat botoksu. Spodziewany efekt występuje po okresie około 5 do 10 dni od iniekcji dając obraz bardziej zrelaksowanego, odświeżonego wyglądu. Utrzymuje się około 4 do 6 miesięcy, w zależności od miejsca podania botoksu oraz osobniczych predyspozycji. Po tym okresie zabieg można powtórzyć w celu przedłużenia osiągniętego efektu estetycznego. Dodatkowo, uzyskany efekt można uzupełnić innymi zabiegami : implantacją wypełniacza, mezoterapią igłową lub  zastosowaniem terapii laserem fraxel re:store®.

 

Toksyna botulinowa to nie tylko podstawowy lek w walce ze zmarszczkami. Posiada ona również całkiem inne zastosowanie w medycynie estetycznej. Dzięki swoim właściwościom zmniejszającym produkcję potu, stanowi skuteczny preparat w terapii nadpotliwości pach, stóp i dłoni. Można jej również używać w profilaktyce i leczeniu migrenowych bólów głowy oraz w przeciwdziałaniu nadmiernemu napięciu mięśni żwaczy wywołującemu przykre dolegliwości określane jako bruksizm.

Stosunkowo nowym trendem w medycynie estetycznej jest stosowanie toksyny botulinowej w zmodyfikowanych schematach podawanie jako Mezobotox i babybotox. Na czym to polega?


Babybotox to nowoczesne i bardzo specyficzne podejście do zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Istotą zabiegu jest śródskórne podawanie bardzo małych dawek toksyny botulinowej. Toksyna podana w ten sposób nie działa na mięśnie, w związku z czym nie powoduje ich czasowego porażenia, ale działa na zakończenia nerwowe obecne w skórze. Pozwala to uzyskać bardzo naturalny efekt korekcji przy w pełni zachowanej mimice. Jest to również doskonała metoda profilaktyki starzenia się skóry.

Mezobotox jest rozwinięciem tej techniki, polega na połączeniu małych dawek toksyny botulinowej z mezoterapią, a efekty są jeszcze lepsze!


Zabiegi te są idealnym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się nienaturalnego efektu po botoxie, mają bogatą mimikę twarzy i chciałyby ją zachować. Tu znajdziesz więcej informacji. 

 

Przykłady działania toksyny botulinowej stosowanej w celu niwelowania zmarszczek mimicznych

Przed i po iniekcji toksyny botulinowej w obszar gładzizny - pacjentka nie może zmarszczyć brwi

 

Usuwanie zmarszczek botoksem

 

Efekty leczenia botoksem zmarszczek lwich u mężczyzny - przed i po iniekcji

 

Leczenie zmarszczek lwich botoksem

 

Zmarszczki mimiczne gładzizny czołowej przed i po iniekcji toksyny botulinowej

 

Leczenie zmarszczek mimicznych botoksem