Wypadanie włosów

 

Bujne, zdrowe włosy uważane są za istotny czynnik decydujący o atrakcyjności i urodzie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przerzedzenie włosów na ogół wiąże się z pogorszeniem samooceny i złym samopoczuciem. Utrata włosów stanowi więc nie tylko problem medyczny i kosmetyczny, ale i psychologiczny.

Przyczyny patologicznego wypadania włosów zazwyczaj nie da się dokładnie określić. Uważa się, że łysienie może mieć związek z nadmiernym stresem, schorzeniami owłosionej skóry głowy (łojotok, łupież), zaburzeniami ogólnoustrojowymi (guzy nowotworowe, choroby gruczołu tarczowego), restrykcyjną dietą (wegetarianizm), awitaminozą, anemią, chorobami układu krążenia, wahaniami poziomu hormonów (ciąża, karmienie piersią, przekwitanie). Gwałtowne wypadanie włosów może również stanowić powikłanie stosowania leków (chemioterapia, retinoidy) bądź niepożądaną reakcję na środki chemiczne (farby do włosów itp.).

Jeżeli wypadanie włosów ma charakter wtórny w stosunku do innych, poddających się terapii zaburzeń, konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia choroby zasadniczej. Na ogół powoduje to szybkie zahamowanie łysienia.

Pierwszorzędne znaczenie ma terapia nakierowana na zwalczanie przyczyny wypadania włosów, którą w zależności od charakteru schorzenia powinien prowadzić specjalista z danej dziedziny (np. endokrynolog, dermatolog, ginekolog). Wszelkie działania z zakresu medycyny estetycznej mają w takich wypadkach charakter wspomagający. U większości pacjentów jednak nie jest możliwe jednoznaczne określenie powodów łysienia – u nich zabiegi mezoterapii owłosionej skóry głowy odgrywają kluczową rolę w postępowaniu terapeutycznym.

 

Mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy stymuluje mikrokrążenie, działa pobudzająco i dostarcza włosom substancji odżywczych. Prowadzi to do zahamowania wypadania włosów, a także sprzyja odrastaniu, stwarzając optymalne warunki dla macierzy włosa. Preparaty stosowane do zabiegów mezoterapii skóry głowy oraz schematy zabiegowe są indywidualnie dobierane przez lekarza w zależności od płci, wieku i charakteru problemu zdrowotnego pacjenta. W ich skład wchodzą witaminy, minerały, minoksydyl, leki przeciwzapalne, krzemionka organiczna, mikroelementy, dekspantenol, peptydy biomimetyczne (peptydowa terapia włosów Dr Cyj Hair Filler) i inne składniki wpływające korzystnie na odbudowę struktury włosów. 

Bardzo dobre rezultaty przynosi również ostrzykiwanie owłosionej skóry głowy osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z krwi własnej pacjenta.

Powtarzane seryjnie zabiegi mezoterapii owłosionej skóry głowy dają bardzo dobre efekty w następujących sytuacjach:

  • sezonowe wypadanie włosów
  • łysienie po przebyciu poważnej choroby
  • łysienie będące powikłaniem po przyjmowaniu leków
  • łysienie androidalne
  • przerzedzenie włosów związane z wiekiem
  • łysienie wskutek deficytowej diety
  • utrata włosów o podłożu zmian hormonalnych (ciąża, laktacja)
  • łysienie plackowate
  • słabe i wymagające silnego odżywienia włosy
  • łojotok