Rozszerzone naczynka

Rozszerzone naczynka są bardzo dużym problemem dla wielu osób, głównie dlatego że lokalizacja zmian dotyczy twarzy i dekoltu. Początkiem problemów zazwyczaj jest tylko rumień, nasilający się pod wpływem emocji, jednak z upływem czasu pojawiają się pojedyncze drobne naczynka o żywoczerwonej barwie, określane mianem teleangiektazji. Naczynka te mają skłonność do pękania. Skóra pacjentów z tzw. cerą naczyniową jest najczęściej delikatna, cienka i sucha, stąd płytko położone naczynia są bardzo widoczne.


Wśród czynników środowiskowych, które sprzyjają pojawianiu się nowych naczynek są: ekspozycja na ekstremalne temperatury i ich gwałtowne zmiany, wiatr, promieniowanie UV. Dodatkowo do utrwalania się zmian naczyniowych usposabia spożywanie alkoholu, kawy, niektórych przypraw oraz codzienna niewłaściwa pielęgnacja. Teleangiektazje występują jako efekt jatrogenny u osób przewlekle stosujących kortykosteroidy i w przebiegu niektórych chorób jak : nadciśnienie, twardzina układowa. Częstsze są u kobiet, co ma związek z oddziaływaniem estrogenów na skórę i ściany naczyń.


  Cera naczyniowa wymaga specjalnego postępowania:

  • stosowanie w pielęgnacji domowej preparatów tylko do cery naczyniowej

  • unikanie czynników środowiskowych, które sprzyjają pojawianiu się nowych teleangiektazji

  • zabiegi wzmacniające naczynka oraz zmniejszające rumień twarzy

  • regularne usuwanie pojawiających się rozszerzonych naczynek

Rozszerzone naczynia żylne, występują głównie na kończynach dolnych. Można je łatwo odróżnić od  teleangiektazji, ponieważ  są  zwykle  niebieskie  lub  fioletowe, grube i mają nieregularny przebieg. Są objawem niewydolności krążenia żylnego i zwykle współistnieją z większymi żylakami. Skłonności do ich rozwoju mają charakter dziedziczny, a zmiany nasilają się z wiekiem i pod wpływem ciąży. Należy pamiętać, że laserowe usuwanie naczynek kończyn dolnych jest metodą poprawy wyglądu skóry gdyż laseroterapia skutecznie usuwa wszelkie powierzchownie położone rozszerzone naczynia żylne.


Warunkiem utrzymania korzystnych efektów działania lasera jest kompleksowe leczenie przyczyny ich powstawania czyli niewydolności naczyń żylnych. Duże, głęboko położone naczynia wymagają leczenia chirurgicznego bądź skleroterapii, poprzedzonych diagnostyką dopplerowską.

W naszym gabinecie do zamykania naczyń stosujemy laser VariLite™ amerykańskiej firmy Iridex. W przypadku pojedynczych, drobnych naczynek doskonały efekt przynosi już jeden zabieg. Aby skutecznie zlikwidować większe i bardziej rozległe zmiany naczyniowe zabieg należy powtórzyć w odstępie kilku tygodni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lasera naczyniowego VariLite™, kliknij tutaj.

Zalety laserowego zamykania naczynek:

  • trwałe zamknięcie naczyń

  • wysoka skuteczność pojedynczego zabiegu

  • bardzo mała bolesność, zabieg nie wymaga znieczulenia

  • bezpieczeństwo

  • brak blizn

  • zabieg nie wyłącza z normalnego funkcjonowania

  

Rożne rodzaje zmian naczyniowych poddające się terapii laserem VariLite™:

 

 

Naczyniak starczy

 

 

Naczyniak płaski

 

 

Poszerzone naczynka skóry nosa

 

 

Poikiloderma Civatte'a