Rozstępy

 

Rozstępy są rodzajem blizn, widocznych na powierzchni jako linijne, pasmowate bądź zlewające się obszary, w których skóra jest ścieńczała. Rozstępy na początkowym etapie są sine lub czerwonawe, z czasem ich kolor zmienia się na perłowobiały, stają się pomarszczone i zapadnięte.

 

Do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyny powstawania rozstępów, wiadomo jednak że uszkodzonych obszarach dochodzi do zaburzeń architektury włókien kolagenowych i elastycznych.


Rozstępy tworzą się u obu płci, ale częściej występują u kobiet. Na ogół pojawiają się w okresie pokwitania, podczas ciąży, karmienia, w sytuacjach gdy dochodzi do dużych, szybkich wahań masy ciała, u pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi i przyjmujących sterydy.


Rozstępy charakteryzują się typową lokalizacją i kierunkiem przebiegu – w poprzek do wektorów sił napinających, najczęściej rozwijają się na bocznej i przedniej powierzchni ud, na pośladkach, na skórze brzucha i piersi.


Leczenie rozstępów nie jest proste – należy się nastawić na wieloetapowe postępowanie rozłożone w czasie, często będące kombinacją kilku metod terapii. Obecnie jednak gdy dostępne są nowoczesne techniki laserowe, możliwe jest osiągnięcie doskonałych rezultatów estetycznych nie tylko na etapie świeżych, czerwonych rozstępów, ale również w sytuacji kiedy leczenie rozpoczyna się u osoby z rozstępami białymi, które powstały wiele lat wcześniej.

 

 W celu usuwania rozstępów wykonuje się następujące zabiegi:

 

 

 

 

Przed i po leczeniu rozstępów na brzuchu powstałych podczas ciąży - laser Fraxel

 

laser fraxel rozstępy

 

Przed i po - efekty usuwania rozstępów laserem Fraxel u mężczyzny

 

laser fraxel rozstępy

 

 

 

Ponieważ rozstępy są rodzajem blizn, należy mieć świadomość, że żadna metoda nie gwarantuje ich całkowitej likwidacji, natomiast stosując wymienione wyżej zabiegi można znacznie poprawić ich wygląd, wyrównać koloryt i powierzchnię, spowodować, że będą znacznie mniej widoczne, bardziej estetyczne.