Przebarwienia

 

Przebarwienia są to obszary skóry, gdzie w nadmiarze zgromadził się pigment, stąd inna nazwa – hiperpigmentacje, widoczne jako ciemniejsze, brązowe plamy różnej wielkości o nieregularnych obrysach. Hiperpigmentacje na ogół lokalizują się w okolicach ciała narażonych przez długi czas na intensywną ekspozycję słoneczną – na twarzy, dekolcie i na dłoniach.


Przyczyny powstawania przebarwień nie są do końca jasne. Z całą pewnością istnieją powiązania między rozwojem hiperpigmentacji a procesem starzenia się skóry, a czynniki predysponujące stanowią:

  • płeć żeńska
  • miejscowe stany zapalne (przebarwienia po trądziku)
  • zaburzenia endokrynologiczne
  • ciąża
  • ekspozycja na promieniowanie UV (słońce, solaria)
  • farmakoterapia (doustne leki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki)
  • preparaty ziołowe o właściwościach fotouczulających
  • stosowanie perfum na odsłonięte obszary skóry

 

W terapii przebarwień mamy do dyspozycji różne metody postępowania. Najwłaściwszą, najbardziej skuteczną proponuje lekarz po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta. Istotne znaczenie ma głębokość, na której mieszczą się depozyty barwnika – w celu określenia rodzaju złogów przed rozpoczęciem leczenia przeprowadza się badanie skóry w lampie Wooda. 

Niezależnie od zastosowanego sposobu terapii należy pamiętać, że walka z przebarwieniami jest długotrwała, wymaga systematyczności, a zabiegi na ogół wykonywane są w powtarzanych seriach. Jednocześnie z zabiegami w gabinecie, leczenie kontynuuje się w domu przez stosowanie odpowiednich preparatów wybielających. Jeśli to możliwe, wdraża się postępowanie o charakterze przyczynowym. Istotna jest również modyfikacja trybu życia, ponieważ bardzo często pacjent nieświadomie popełnia błędy, które przyczyniają się do rozwoju przebarwień.

W każdym wypadku, bez względu na wybraną metodę terapii, w celu zapobiegania nawrotom hiperpigmentacji należy stosować ochronę przeciwsłoneczną – unikać opalania się i korzystania z solarium, a na co dzień, zarówno latem, jak i zimą, używać filtrów przeciwsłonecznych o wysokim wskaźniku protekcji - SPF co najmniej 30, najlepiej 50, które zabezpieczają przed promieniowaniem UVA, jak i UVB (tzw. fotoblokerów).

 

 

 

Do usuwania przebarwień polecamy następujące zabiegi:

 

Przed i po - usuwanie przebarwień i odmładzanie skóry dłoni laserem Fraxel

 

Przebarwienia

 

Przed i po - efekty leczenia przebarwień i fotostarzenia skóry twarzy laserem Fraxel

 

Przebarwienia

 

Przed i po - usuwanie przebarwień pozapalnych laserem Fraxel

 

 

Przed i po - laserowe leczenie melazmy i rozsianych zmian hiperpigmentacyjnych

 

 

Przed i po - efekty odmładzania skóry twarzy laserem Fraxel

 

 

Przed i po - laserowe usuwanie przebarwień pozapalnych