Nadmierna potliwość
Pocenie się to naturalny proces służący termoregulacji i stanowi najważniejszy, fizjologiczny mechanizm utarty ciepła przez organizm. Jeśli zachodzi prawidłowo, praktycznie go nie zauważamy. Problem pojawia się, gdy pocenie się wykracza poza fizjologiczne normy. Osoby z nadpotliwością wydzielają znacznie większą ilość potu niż potrzebna do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Nadmierne pocenie określa się jako nadpotliwość gdy jest to niewspółmierne do bodźca i niefizjologicznie (nie wynikające z termoregulacji) intensywne wydzielanie się potu przez gruczoły potowe. Nadmierna potliwość jest następstwem nadmiernej aktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie dużo na dłoniowej stronie rąk, na stopach i pod pachami.
Nadmierna potliwość może mieć charakter uogólniony i dotyczyć całego ciała, wtedy to zazwyczaj u jej podłoża leży inna choroba, taka jak infekcja wirusowa lub bakteryjna, zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzycą), schorzenia neurologiczne (np. neuropatia), choroba nowotworowa (np. ziarnica złośliwa, guz nadnerczy) lub zatrucie (np. pestycydami). Na bardzo dokuczliwe uderzenia gorąca z nadmiernym poceniem cierpią także kobiety w okresie menopauzy. Dolegliwości znikają pod wpływem leczenia choroby zasadniczej.
Miejscowa nadmierna potliwość jest częstszą odmianą omawianej nieprawidłowości i dotyczy stóp, dłoni, a także pach. Rzadziej, nadmierna potliwość może obejmować również twarz i okolice dekoltu. Ocenia się, że nawet 1% populacji cierpi na jedną z odmian tego zaburzenia. Dolegliwości zwykle pojawiają się w drugiej lub w trzeciej dekadzie życia. Przyczyny nadmiernej potliwości, nie są dokładnie znane - pewien wpływ na występowanie tego zaburzenia mają czynniki genetyczne. Problem nadpotliwości dużo częściej dotyka mężczyzn oraz osoby otyłe. Niektóre badania wykazują, że nadpotliwość może mieć związek z paleniem papierosów oraz piciem dużej ilości napojów bogatych w kofeinę.
Pocenie wyzwalane jest przez następujące czynniki:
- ćwiczenia fizyczne
- ciepło lub zimno
- alkohol, kawa lub herbata, palenie tytoniu
- stres, lęk lub silne emocje
Postępowanie w wypadku niewielkiej nadpotliwości wywołanej czynnikami fizjologicznymi zazwyczaj ogranicza się do stosowania bardzo rygorystycznych zasad higieny osobistej. Znaczną ulgę przynoszą dostępne w aptekach specjlistyczne środki hamujące wydzielanie potu, przede wszystkim zawierające sole glinu.
W naszym gabinecie leczymy nadpotliwość dłoni, stóp i pach przy użyciu toksyny botulinowej.
Jest to metoda zalecana w terapii miejscowej nadmiernej potliwości w przypadku niepowodzenia innych metod postępowania.