Plasma Complex - nowy wymiar terapii komórkowej

Zabieg Plasma Complex to innowacyjne podejście do regeneracji i odmłodzenia skóry, wykorzystujące czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi, hematopoetyczne komórki macierzyste oraz fibrynę strukturalną.

Unikalność terapii komórkami macierzystymi polega na ich ogromnym potencjale regeneracyjnym. Mogą one odtworzyć każda tkankę, której potrzebuje organizm w procesie regeneracji. Komórki macierzyste posiadają 3 charakterystyczne cechy: ulegają nieograniczonej liczbie podziałów, mają zdolność do różnicowania się w komórki innych tkanek oraz zdolność do samoodnawiania.

Zabieg Plasma Complex polega na pozyskaniu z krwi własnej pacjenta (podczas dwóch osobnych odwirowań) dwóch frakcji fibryny: komórkowej z hematopoetycznymi komórkami macierzystymi oraz fibryny strukturalnej. Fibryna strukturalna tworzy tymczasowy stelaż dla nowo tworzonej tkanki skóry, natomiast fibryna komórkowa dostarcza komórki macierzyste, czynniki wzrostu, cytokiny oraz leukocyty, niezbędne do odbudowy tkanki.

Bogatopłytkowa fibryna komórkowa

Bogatopłytkowa fibryna komórkowa (I-PRF) to koncentrat płytkowy nowej generacji w postaci trójwymiarowej sieci fibryny, w przestrzeniach której umiejscowione są wysokie stężenia nieaktywowanych, funkcjonalnych, nienaruszonych płytek krwi, leukocytów, hematopoetycznych komórek macierzystych CD 34+, który stymuluje proces odnowy biologicznej tkanki skórnej, inicjując proces regeneracji.

Stymulacja ta powoduje również wzbudzenie ,,uśpionych” mezenchymalnych komórek macierzystych, które proliferują w poszczególne brakujące linie komórkowe oraz w złożonym procesie wzajemnej kontroli odpowiadają za prawidłowy przebieg regeneracji tkankowej.

Płytki krwi natomiast są produktami megakariocytów i reagują na uszkodzenie naczyń krwionośnych. W warunkach in vivo, płytki krwi przyłączają się do rusztowania fibrynowego, które tworzy się w miejscu uszkodzenia ciała. Aktywacja płytek uruchamia proces agregacji i ostatecznie degranulacji płytek krwi. Ziarnistości alfa w płytkach krwi uwalniają różne czynniki wzrostu (GF): śródbłonkowy czynnik wzrostu (VEGF), płytkowy czynnik wzrostu (PDGF), czynnik wzrostu naskórka (EGF), insulinopodobny czynnik wzrostowy-1 (IGF-1), zasadowy czynnik wzrostu fibroblastów (bFGF) (TGF-α), czynnik aktywujący płytki krwi (PAF).

Aktywowane są również czynniki krzepnięcia, serotonina, histamina, enzymy hydrolizy i endostatyna. Wszystkie te substancje uwalniane są w konkretnych proporcjach i działają konkretnym porządku, aby przyciągnąć komórki zapalne, fibroblasty, a także stymulować odkładanie kolagenu i budowanie śródbłonka. Te właściwości doprowadzają do odpowiedniej regeneracji tkanek, gojenia ran.
 

Bogatopłytkowa fibryna strukturalna

Bogatopłytkowa fibryna strukturalna (S-PRF) stanowi najprostszą formę autologicznego przeszczepu tkankowego – podana w miejsca ubytków tkanek tworzy tymczasowy stelaż dla nowo tworzących się linii komórkowych i tkanek. Odgrywa istotną rolę, jako nośnik dla komórek macierzystych, czynników wzrostu, cytokin i leukocytów.

Wykazano, że matryce fibrynowe zwiększają dostarczanie czynników wzrostu płytek krwi.

Wszystkie te elementy tworzą przestrzenną strukturę, która stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silnie stymulują odnowę biologiczną tkanek.


Tworzenie matrycy fibrynowej

Proces rozpoczyna się polimeryzacją fibryny, początkowo powoli. Przed pełną polimeryzacją zawiesina może być łatwo wstrzykiwana przez igłę. Po tej polimeryzacji płytki krwi osadzone są w tej matrycy fibrynowej. Płytki te zdolne są do długotrwałego uwalniania czynników wzrostu: PDGF-BB, VEGF-A, TGF-β i IGF-1 przez 7 dni in vitro; Jest to związane ze zwiększoną proliferacją komórek śródbłonka.

 

Jakie procesy zachodzą w tkankach podczas terapii Plasma Complex ?

STYMULACJA
Uruchomiony zostaje proces namnażania się i odkładania w szkielecie fibrynowym grup komórkowych, niezbędnych do tworzenia nowej tkanki: fibroblastów, komórek naskórka, komórek śródbłonka naczyń krwionośnych. Rozpoczyna się synteza kolagenu i białek strukturalnych oraz tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

REGENERACJA
Przebudowa tkanki skórnej ze wzmożoną syntezą kolagenu oraz tworzeniem nowych naczyń krwionośnych. Kolagen przywraca skórze elastyczność, sprężystość i napięcie. Nowo tworzone naczynia krwionośne odpowiedzialne są za odpowiednie dotlenienie i odżywienie tkanki skórnej.

ODMŁODZENIE
Odbudowuje się prawidłowa struktura skóry. Poprzez właściwe ukrwienie oraz przywrócenie struktury komórkowej odmładzamy skórę, przywracamy jej żywotność oraz spowalniamy proces starzenia skóry.
 

Po zabiegu możemy spodziewać się wzrostu napięcia skóry, lepszej sprężystości, odczucia wypełnienia. Przywracamy skórze prawidłową gęstość, poprawia się jej odżywienie i ukrwienie. Wypełniają się ubytki tkankowe, spłycają się zmarszczki, blizny, np. po trądziku, po oparzeniach.

Zabieg Plasma Complex to bezpieczeństwo: brak reakcji uczuleniowych oraz zgodność tkankowa. Można go wykonywać również u osób z alergią oraz u tych pacjentów, którzy nie powinni poddawać się zabiegom z użyciem wypełniaczy egzogennych. Plasma Complex to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać długotrwały i naturalny efekt wolumetrii, wypełnienia lub liftingu określonych partii twarzy. Jego unikalność polega na tym, że wykorzystuje wyłącznie preparaty uzyskane z krwi własnej pacjenta. 

 

Przeciwwskazania do zabiegu Plasma Complex:

  • Ciąża i laktacja
  • Czynna infekcja wirusowa lub bakteryjna, w tym opryszczka
  • Choroby krwi, m.in. małopłytkowowość
  • Zażywanie leków upośledzających krzepliwość krwi, m.in aspiryny
  • Choroba nowotworowa
  • Ostre stany w przebiegu chorób z autoagresji

  
Ilość i jakość uzyskanych preparatów zależy między innymi od stanu nawodnienia organizmu w momencie pobrania krwi, dlatego też przez kilka dni przed zabiegiem należy dużo pić, co najmniej 2 litry płynów na dobę. Wskazane jest również powstrzymanie się od zażywania niesterydowych leków przecwazapalnych, takich jak Pyralgina, Ibuprofen, Ketonal przez 7 dni przed zabiegiem. Dopuszczalny jest np. Paracetamol.

Czas potrzebny na wykonanie zabiegu Plasma Complex wynosi około godziny.

W celu zmniejszenia dolegliwośći bólowych w miejscach wkłuć stosuje się leki znieczulające miejscowo. Zabieg można również wykonać przy użyciu kaniuli.

Zazwyczaj w obszarach zabiegu bezpośrednio po nim utrzymuje się nieznaczne zaczerwienie, czasami obrzęk, jak również umiarkowany ból, pieczenie. Mogą pojawić się również niewielkie zasinienia - wszystkie te objawy są normalnym efektem wynikającym z techniki zabiegowej i najczęściej mijają samoistnie (drobne zasinienia resorbują się około tygodnia).

Po zabiegu przez kilka dni pacjent nie powinien korzystać z sauny, basenu, a także wstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego. Należy zachować czystość miejsc zabiegowych: zrezygnować z makijażu przez co najmniej 12 godzin, nie tulić się do zwierząt, nie sprzątać brudnych pomieszczeń.

Zabieg wymaga powtórzeń, podstawowa seria obejmuje wykonanie trzech zabiegów w odstępach 4-tygodniowych. Efekt lepszego napięcia, wypełnienia i sprężystości skóry widoczny i odczuwalny jest już po pierwszym zabiegu Plasma Complex. Pełen efekt przebudowy tkanki skórnej osiągamy po kilku miesiącach. Jest to efekt długotrwały, ponieważ zabieg Plasma Complex stymuluje przebudowę wszystkich warstw skóry. Kolejny zabieg przypominający wykonujemy na ogół raz na pół roku.

 

Efekt przed i po zabiegu plasma complex - policzek i bruzda nosowo-wargowa