Osocze i fibryna bogatopłytkowa

Współczesna medycyna regeneracyjna coraz więcej uwagi poświęca naturalnym czynnikom naprawczym: płytkom krwi, czynnikom wzrostu oraz komórkom macierzystym. Opracowywane są nowe technologie prowadzące do autonaprawy komórek, naczyń i tkanek organizmu. Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP, a ostatnio również fibryny bogatopłykowej iPRF - koncentratu płytkowego nowej generacji, to metody wykorzystujące potencjał komórek autologicznych.

Osocze bogatopłytkowe PRP

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma) to preparat krwiopochodny, będący koncentratem płytek krwi zawieszonych w niewielkiej objętości osocza. Zawiera skoncentrowane czynniki wzrostu, które wspomagają procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu oraz aktywują komórki macierzyste. Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej z żyły pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem.

To właśnie sposób pozyskiwania materiału stanowi o doskonałych efektach zabiegu. Biokompatybilność, czyli zgodność tkankowa, niweluje ryzyko reakcji uczuleniowej bądź niskiej przyswajalności, co może mieć miejsce w przypadku kuracji syntetycznym koktajlem substancji leczniczych.

Technologia PRP od lat wykorzystywana jest przez lekarzy wielu specjalności, m.in. w ortopedii i stomatologi do leczenia urazów mięśni, ścięgien i wiązadeł, schorzeń stawów, złamań i stanów zapalnych kości oraz w celu przyspieszenia gojenia tkanek miękkich. Ostatnie lata przyniosły również szereg nowych zastosowań w medycynie estetycznej i dermatologii. Zabieg znany jest jako "wampirzy lifting".


Fibryna bogatopłytkowa iPRF

Osocze zawiera wiele czynników koniecznych do przeżycia komórek, takich jak substancje odżywcze, witaminy, hormony, elektrolity i białka. Do białek osocza należą między innymi cząsteczki niezbędne do procesu krzepnięcia i tworzenia polimeru fibrynowego, który w naturalnych warunkach stanowi rusztowanie dla migracji, różnicowania i proliferacji komórek. Wytworzona z osocza pacjenta autologiczna iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa (injectable Platelet Rich Fibrin) to trójwymiarowa sieć, w której przestrzeniach umiejscowione są duże ilości nieaktywowanych, funkcjonalnych płytek krwi, krwinki białe oraz mezenchymalne komórki macierzyste. Wszystkie te elementy tworzą strukturę typu matrix, która po podaniu przez długi czas stymuluje płytki krwi do uwalniania czynników wzrostu i substancji biologicznie czynnych oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca iniekcji preparatu. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z siatki fibrynowej silnie stymulują odnowę biologiczną tkanek.

W metodzie z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego płyki krwi bardzo szybko uwalniają duże ilości czynników wzrostu. W przypadku fibryny proces ten rozciągnięty jest w czasie, a stymulacja przez trwa dłużej, dzięki czemu uzyskuje się dużo silniejsze efekty regenerujące.

Każdy zabieg składa się z trzech etapów:

1. Pobranie krwi. Krew pobierana jest przy użyciu specjalnego certyfikowanego zestawu od pacjenta w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej, najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym. Ilość pobranej krwi zależy od ilości preparaów, jakie zamierzamy uzyskać, najczęściej pobiera się 8-16 ml krwi (1-2 probówki ).

2. Wytworzenie osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej. W tym celu probówki z krwią wirowane są zgodnie z protokołem w separatorze tkankowym. Po odwirowaniu uzyskuje się gotowe do podania pacjentowi skoncentrowane preparaty. Proces ich przygotowywania jest szybki, ale aby PRP i iPRF spełniały wymagane normy, a zabiegi były bezpieczne i skuteczne, pobieranie i odwirowywanie krwi musi odbywać z użyciem sprzętu posiadającego odpowiednie certyfikaty.

3. Podanie pozyskanego osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej. Procedura przypomina mezoterapię igłową bądź podanie wypełniacza. Wybrany obszar zostaje ostrzyknięty przy pomocy cienkiej igły lub kaniuli.

 

Efekty zabiegów

Osocze bogatopłytkowe przynosi doskonałe rezultaty w terapiach anty-aging oraz leczeniu wypadania włosów, rozstępów i blizn potrądzikowych jako element terapii łączonej. Może być z powodzeniem stosowane do przyspieszenia procesów regeneracji po innych zabiegach medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, m.in. po zabiegach laseroterapii i peelingach chemicznych. Jest zalecane pacjentom z widocznymi oznakami starzenia się skóry - utrata napięcia, przesuszenie, szorstkość, niejednolity koloryt, zmarszczki. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem z wyboru do zabiegu regenerującego kilka obszarów ciała jednocześnie, np. twarz, szyję, dekolt i dłonie. Można je stosować również w innych rejonach, np. zwiotczała skóra ramion, brzucha.

 

Autologiczne preparaty bogatopłytkowe PRP i iPRF poprawiają jakość skóry poprzez inicjację procesów naprawczych - w związku z takim mechanizmem działania efektów należy oczekiwać dopiero po pewnym czasie, pojawiają się one po kilku tygodniach i stopniowo narastają. Protokół zabiegowy obejmuje serię 3 zabiegów w odstępie miesiąca czasu. 

Zabiegi z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej dodatkowo dają efekt wypełnienia i z tego względu znajdują zastosowanie w obszarach, gdzie występują ubytki tkanek i głębsze bruzdy, takich jak kurze łapki, dolina łez (efekt podkrążonych oczu), bruzda nosowo-wargowa, zmarszczki palacza, opadające kąciki ust, linie marionetki, zmarszczki szyi, blizny po trądziku.

PRP i iPRF stanowią również dobre rozwiązanie dla pacjentów poszukujących produktów naturalnych oraz z ryzykiem wystąpienia alergii. Ponieważ preparaty autologiczne, czyli uzyskane z własnych tkanek pacjenta, nie są immunogenne, ich użycie jest dopuszczone u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi.

 

Przeciwwskazania do zabiegow PRP i iPRF:

  • Ciąża i laktacja
  • Czynna infekcja wirusowa lub bakteryjna, w tym opryszczka
  • Choroby krwi, m.in. małopłytkowowość
  • Zażywanie leków upośledzających krzepliwość krwi, m.in aspiryny
  • Choroba nowotworowa
  • Ostre stany w przebiegu chorób z autoagresji

 

Optymalny jest program kompleksowej rewitalizacji, w którym podczas jednej wizyty ostrzykuje się skórę twarzy, szyji, dłoni oraz dekoltu, a także skóry głowy w celu wzmocnienia włosów. Zabiegi takie powtarza się najczęściej dwa razy w roku. Ilość zabiegów w serii zależy od wyjściowego stanu skóry i wieku pacjenta, na ogół są to 2 zabiegi.

Ilość i jakość uzyskanego preparatu zależy między innymi od stanu nawodnienia organizmu w momencie pobrania krwi, dlatego też przez kilka dni przed zabiegiem należy dużo pić, co najmniej 2 litry płynów na dobę. Wskazane jest również powstrzymanie się od zażywania niesterydowych leków przecwazapalnych, takich jak Pyralgina, Ibuprofen, Ketonal przez 7 dni przed zabiegiem. Dopuszczalny jest np. Paracetamol.

Najnowszym trendem jest łączenie w czasie jednego zabiegu iniekcji osocza bogatopłytkowego oraz kwasu hialuronowego - daje to efekt synergistyczny. Prekursorem tego typu terapii jest firma RegenLab, promująca go pod nazwą Cellular Matrix.

Wykonuje się również terapie łączone, poddając skórę twarzy, szyi bądź dekoltu laseroterapii, a potem nakładając osocze zewnętrznie - powoduje to nie tylko optymalizację działania rewitalizującego, ale również redukcję zaczerwienienia w okresie pozabiegowym.