Lifting powiek


Blefaroplastyka plazmą, czyli lifting powiek bez skalpela

Opadające i wiotkie powieki to problem bardzo powszechny. Dotyczy praktycznie każdej osoby po 40 roku życia. Dotychczas w celu uzyskania poprawy jakości skóry w okolicy oka stosowano toksynę botulinową oraz różne odmiany mezoterapii. Teraz dostępna jest również zupełnie nowe rozwiązanie – plazma medyczna.

Metoda ta opiera się na oddziaływaniu na skórę zjonizowanej materii o stanie skupienia przypominającym gaz, w którym znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie. W urządzeniu Plasma ARC między głowicą a powierzchnią skóry generowana jest bardzo wąska iskra, a wytworzone w ten sposób ciepło oddziałuje na niewielkiej powierzchni – poniżej 1 mm2, co umożliwia bardzo precyzyjne usuwanie patologicznych zmian, m.in. nadmiaru skóry powiek, bez uszkadzania okolicznych tkanek. Jest to kluczowy aspekt podczas zabiegów wykonywanych w okolicach oczu.

Efektem punktowego odparowania tkanek jest niechirurgiczna redukcja nadmiaru skóry powiek i wygładzenie zmarszczek w obrębie powiek dolnych oraz kurzych łapek bez pozostawiania blizn, które są nieodłącznym elementem zabiegów chirurgii plastycznej.
Z uwagi na wysoką wrażliwość skóry powiek, zabiegi blefaroplastyki powieki górnej i dolnej zawsze wykonuje się po uprzednim znieczuleniu okolicy zabiegowe – miejscowo lub nasiękowo. Zabieg trwa około 30-45 min.

 

Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu na skórę nakłada się opatrunek z maści oraz kompresy chłodzące. Ponieważ okolica powiek ma tendencje do obrzęków, należy się liczyć z tym, że w okresie pozabiegowym będzie silnie obrzęknięta a, także pokryta gęstą siecią drobnych strupków. W zależności od intensywności oddziaływania plazmy, którą można regulować w szerokim zakresie (to zagadnienie omawiane jest z pacjentem przed rozpoczęciem zabiegu) należy zaplanować kilkudniowy okres wyłączenia z normalnej aktywności, związany z obrzękiem i trudnościami z zamaskowaniem strupków. Skrupulatne przestrzeganie szczegółowych zaleceń otrzymanych od lekarza dotyczących postępowania w okresie pozabiegowym ma istotne znaczenia dla przebiegu gojenia się, a tym samym szybkiego powrotu do codziennej aktywności i osiągnięcia optymalnych efektów zabiegu. Zaczerwienienie obszaru zabiegowego może się utrzymywać przez miesiąc, ale można go łatwo zakamuflować makijażem. Przez minimum miesiąc zaleca się stosowanie wysokiej fotoprotekcji – kremy z filtrem SPF 50. Rezultaty widoczne są już po pierwszym zabiegu i narastają w czasie w związku z wywołaną przez plazmę przebudową skóry. Zazwyczaj do osiągnięcia optymalnego efektu konieczne są 2 zabiegi w odstępie 4-6 tygodni. Czasami, w wypadku bardzo nasilonych zmian w zakresie powiek górnych wykonuje się serię 3 zabiegów.


Niechirurgiczny lifting powiek za pomocą Plasma ARC nie ma ograniczeń wiekowych – nawet we wczesnym stadium wiotczenia skóry można zapobiegawczo wykonać delikatny lifting powiek tym urządzeniem. Wczesna interwencja daje bardzo dobre efekty i chroni przed pogłębianiem się problemu. Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są natomiast dopiero wtedy, gdy problem tworzenia się fałdów skórnych na ruchomej części powiek jest już zaawansowany. Zabieg plazmą stał się dobrą alternatywą dla pacjentek, które od dawna myślały o interwencji chirurgicznej, ale nie mogły się zdecydować ze względu na obawy związane z zabiegiem operacyjnym. Metodę stosują także kobiety, którym wiotkość powiek przeszkadza w codziennym życiu, mają na przykład problem z nałożeniem cieni lub wykonaniem kreski eye-linerem, jednak dla chirurgów stan ich powiek nie kwalifikuje się jeszcze do zabiegu chirurgicznego.


Największą zaletą zabiegów wykonywanych przy zastosowaniu Plasmy ARC, szczególnie podkreślaną przez pacjentów, jest brak interwencji chirurgicznej. Tym samym omijają ich przykre doświadczenia i możliwość powikłań typowo chirurgicznych, m.in. konieczność znieczulenia, krwawienie z rany, zakładanie i ściąganie szwów skórnych i powstanie blizny po zabiegu.

Alternatywnym rozwiązaniem może być odmłodzenie skóry powiek pod wpływem głębokiego pilingu fenolowego Lips and Eyelid, który wykonuje się zawsze w wersji na całą twarz w połączeniem z innym dobranym do potrzeb skóry przez lekarza na pozostałą powierzchnię skóry.

W wypadku problemów z położeniem brwi, którym nie towarzyszy nadmiar skóry na powiekach, badziej odpowiednim zabiegiem może się okazać modelowanie i uniesiemie opadających brwi przy użyciu nici liftingujących Aptos.

 Efekty zastosowania Plasmy ARC