Aminokwasowa terapia zastępcza


Do niedawna głównym składnikiem preparatów do rewitalizacji skóry był kwas hialuronowy, a preparaty złożone zawierały dodatkowo witaminy i mikroelementy. Najnowsze trendy w medycynie estetycznej stawiają na zabiegi silnie stymulujące odnowę tkanek, a co za tym idzie skład preparatów ulega modyfikacjom. Badania naukowe potwierdzają, że połączenie kwasu hialuronowego z aminokwasami wywiera silny efekty synergistyczny, czyli o wiele intensywniej niż zastosowanie tych substancji osobno pobudza procesy rewitalizacji skóry. Kwas hialuronowy jest najbardziej rozpowszechnionym składnikiem preparatów do mezoterapii, ma właściwości higroskopijne i działa silnie nawilżająco. W pewnych sytuacjach jednak jego oddziaływanie jest niewystarczające, co najwyraźniej widać u pacjentek w wieku okołomenopauzalnym, kiedy skóra zaczyna się starzeć w przyspieszonym tempie w związku ze zmianami hormonalnymi oraz towarzyszącymi zaburzeniami równowagi między procesami oksydacji a naturalnymi mechanizmami obronnymi organizmu, które im przeciwdziałają. Skutkiem jest m.in. drastyczny spadek wytwarzania kolagenu, najważniejszego białka zapewniającego skórze elastyczność i prawidłowe napięcie.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby usunięcie toksyn oraz przywrócenie prawidłowego środowiska, w jakim pracują komórki, czyli macierzy międzykomórkowej, co umożliwi produkcję prawidłowego kolagenu i elastyny przez fibroblasty.

Jaką rolę odgrywają w tym procesie aminokwasy? Aminokwasy to monomery - cegiełki, z których zbudowane są białka - związki organiczne o skomplikowanej strukturze chemicznej i dużej różnorodności. Jednym z białek jest kolagen stanowiący ok. 25-35% wszystkich białek organizmu. Kolagen odpowiada przede wszystkim za kondycję skóry, jej wytrzymałość, elastyczność i sprężystość, a jego prawidłowa synteza jest charakterystyczna dla młodej skóry. Już od 25 roku życia poziom kolagenu i elastyny w organizmie spada, a po 50 roku życia proces ten gwałtowanie przyspiesza. Kolagen posiada nietypowy skład aminokwasów, zawiera między innymi wyjątkowo duże ilości glicyny, odpowiedzialnej za tworzenie helisy 3D oraz proliny, lizyny i leucyny. Wymienione cztery aminokwasy stanowią ok. 75% struktury kolagenu. Do produkcji elastyny konieczna jest z kolei lizyna i walina. Oprócz dostarczania budulca, preparaty określane mianem aminokwasowej terapii zastępczej AART (amino acid replacement therapy) pobudzają też aktywność fibroblastów do produkcji nowych nici kolagenowych.
Zawierają one odpowiednio dobrane ilości aminokwasów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów syntezy w fibroblastach skóry, jak również kwas hialuronowy, który wzmaga działanie aminokwasów dzięki przywróceniu równowagi wodnej oraz nawilża skórę i zapewnia właściwe środowisko dla aktywności fibroblastów.
Synergia tych dwóch składników koryguje przedwczesne oznaki starzenia, zapobiega przewlekłemu zapaleniu, spowalnia niszczenie endogennego białka.
Zabiegi aminokwasowej terapii zastępczej dedykowane są dla wszystkich osób, które pragną w naturalny sposób opóźnić procesy starzenia się skóry.

WSKAZANIA
• redukcja zmarszczek,
• regeneracja i odbudowa skóry,
• poprawa elastyczności i sprężystości skóry,
• cienie pod oczami,
• blizny potrądzikowe i rozstępy


Ponieważ głównym składnikiem aktywnym AART są aminokwasy, nie istnieje niebezpieczeństwo obrzęków, które mogą towarzyszyć podaży kwasu hialuronowego, szczególnie w okolicy oczu, a uzyskiwane efekty są bardzo naturalne. Zabiegi najczęściej wykonywane są w obrębie twarzy, ale AART może być stosowana na wszystkich obszarach ciała gdzie zauważymy objawy uszkodzenia mechanicznego (rozstępy, blizny) czy fotostarzenia (twarz, szyja, dekolt, ramiona itd).
AART podaje się technikami mezoterapii, z zastosowaniem igły lub kaniuli, zazwyczaj zalecanych jest kilka zabiegów. Na efekty zabiegu w postaci rozświetlenia skóry, wygładzenia zmarszczek i ujędrnienia należy poczekać – pierwsze widoczne są po ok 10 dniach. Aminokwasowa terapia zastępcza, przeprowadzona w takim schemacie pozwala przez pół roku cieszyć się efektem świeżej skóry.

EFEKTY POZABIEGOWE
• nawilżenie skóry
• zwiększenie gęstości i jędrności skóry
• wzrost produkcji kolagenu przez fibroblasty
• długotrwała biostymulacja i rewitalizacja
• redukcja drobnych, płytkich zmarszczek wokół oczu i ust
• poprawa powierzchni i faktury skóry


Istniej kilka preparatów do AART – moim pacjentkom polecam JALUPRO®.
 Linia Jalupro obejmuje dwa preparaty nie różniące się składem aminokwasów, ale posiadające kwas hialuronowy o różnej masie cząsteczkowej – są odpowiednie do różnych obszarów skóry. Rodzaj preparatu i odstępy między sesjami określa lekarz, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU:
• ciąża i karmienie piersią
• choroby autoimmunologiczne
• cukrzyca
• tendencje do powstawania bliznowców
• aktywne zakażenia okolicy zabiegu
• choroba nowotworowa
• opryszczka i inne infekcje skóry